HAKKIMIZDA
PROGRAM
quick-art-space.title
BASIN
ZİYARET

31 Ağustos 2023

Muaz Özden ile Kolektif Resim Atölyesi

Nergis Abıyeva’nın Quick Art Space çatısı altında programladığı yaz atölyelerinin üçüncüsü Quick Tower’ın lobisinde sanatçı ve eğitmen Muaz Özden yürütücülüğünde gerçekleşti.

Muaz Özden ile Kolektif Resim Atölyesi tanıtım görseli

Paylaş

Kolektif Resim atölyesi ilhamını 20. yüzyılın Dadaist-Sürrealist sanatçılarının oynadığı Exquisite Corpse oyunundan alıyor.

Bu oyuna katılan her oyuncu aklından geçen bir kelimeyi/imgeyi bir kağıda yazıp/çizip yanındakine verir. Böylece şekil ve yazılardan oluşmuş bir kağıt çıkar. Rastlantısal bir şekilde ortaya çıkan bu çalışmalar, akla hemen Dadaistler’in şiir yazma tekniğini getirir. Dadaistler, akıllarına gelen ilk kelimeleri kağıtlara yazıp bir kutuya atar ve kurayla kelimeleri çekip yan yana getirerek şiirler yazmışlardır. Şiiri, tamamen rastlantıya bırakmışlardır. ‘Leziz Ceset’ (Resim 33) oyunu da bunun başka bir varyasyonu gibidir. Bu oyunda, imgeler de devreye girmiştir.

Katılımcılar kağıda çizim yaptı ya da da dergilerden, ansiklopedilerden kestiklerini yapıştırdı. Katlayıp göstermeden başka bir katılımcıya verdiler. Böylece ortaya amorf figürler ve gerçeküstü kompozisyonlar çıktı. Ben resim yapmayı hiç bilmem diyen bazı katılımcılar, kolaj tekniğiyle resim yapmayı çok sevdi. Atölye sonucunda zengin ve rastlantısal kolektif resimler üretilmiş oldu. Kolektif Resim atölyesinin tadını yine en çok çocuklar ve çocuk ruhlular çıkardı!😊

Maher Grubu çalışanları ve Quick Tower kiracılarının yanı sıra, Quick Art Space’in instagram takipçileri de atölyeye katıldı. Kolektif resim atölyesi, Quick Art Space’in ilkelerine uygun olarak ücretsiz ve kamusal bir şekilde gerçekleştirildi.

Abıyeva’nın QMAG Ağustos sayısı için kaleme aldığı yazıdan alınmıştır.

Eylül Ceren Ersöz Hakkında

Muaz Özden Portre

1992 doğumlu Muaz Özden lisans eğitimini 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde tamamlamıştır. Pratiği genellikle resim, desen ve yerleştirme gibi çeşitli disiplinleri kapsayan sanatçının araştırma alanının merkezinde dil, iç-dış diyalektiği, hafıza gibi kavramlar vardır. Muaz, aidiyet ve varolma kavramlarının muğlaklıkla olan ilişkisini alır. Çalışmalarında yer yer kişisel tarihiyle ve kökleriyle ilişki kurarak kendi belleği üzerinden toplumsal belleğe dair referanslar verir. Sanatçının katıldığı bazı duo ve grup sergiler arasında "After a Sleepless Night" (Duo-Kairos Gallery, İstanbul, 2023), "Eve Dönüş" (Kairos Gallery, İstanbul, 2023), "Genç-Yeni-Farklı- 11" (Zilberman Gallery, İstanbul, 2022), "One Akaretler" (Akaretler Sıra Evler, İstanbul, 2021), "Devam Etmeye Devam Et" (Santral Enerji Müzesi, İstanbul, 2020) yer almaktadır. Muaz, İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

Atölyeden Kareler

Selin Göksel ve Muaz Özden
Çeşitli malzemeler ile çizim yapılırken
Çizim yapan bir katılımcı
Katılımcılar masa başında çalışırken
Dergilerin arasındaki bir eskiz
Bir kadın suretindeki çizim
Bir odanın içindeki tek boynuzlu keçi çizimi
Melek figürü çizimi
Muaz Özden ve Nergis Abıyeva çizimleri incelerken

Fotoğrafçı: Murat Bakmaz

Diğer Atölyeler