HAKKIMIZDA
PROGRAM
quick-art-space.title
BASIN
ZİYARET

22 Haziran 2023

Desen Halıçınarlı ile Ağaç Baskı Atölyesi

Nergis Abıyeva’nın Quick Art Space çatısı altında programladığı ilk etkinlik, 22 Haziran Perşembe 16.00-18.00 saatleri arasında, Quick Tower’ın lobisinde sanatçı ve eğitmen Desen Halıçınarlı yürütücülüğünde gerçekleşti. İlhamını LEED Platinum sertifikalı Quick Tower’ın sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, fonksiyonellik ilkelerinden alan atölyede su bazlı boyalar ve Desen tarafından tasarlanmış ağaç kalıplarla, A4 boyutunda ekolojik kağıtlara baskı yapıldı.

Desen Halıçınarlı ile Ağaç Baskı Atölyesi tanıtım görseli

Paylaş

Nergis Abıyeva’nın Quick Art Space çatısı altında programladığı ilk atölye, 22 Haziran Perşembe 16.00-18.00 saatleri arasında, Quick Tower’ın lobisinde sanatçı ve eğitmen Desen Halıçınarlı yürütücülüğünde gerçekleşti. İlhamını LEED Platinum sertifikalı Quick Tower’ın sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, fonksiyonellik ilkelerinden alan atölyede su bazlı boyalar ve Desen tarafından tasarlanmış ağaç kalıplarla, A4 boyutunda ekolojik kağıtlara baskı yapıldı.

İstanbul’da yaşayan, Danimarka başta olmak üzere farklı ülkelerde uluslararası projeler gerçekleştiren sanatçı Desen Halıçınarlı, mayıs ayında Quick Tower’ı ziyaret ettiğinde binanın etrafındaki ağaçlardan etkilenerek kendine özgü bir hayat ağacı tasarladı. Desen, hayat ağacının dallarına, resimlerinde karşımıza çıkan, kendine özgü minik insancıkları dikkatli gözler için yerleştirdi. Sanatçı, tipografik estetiğini ortaya koyduğu Değişim, Dönüşüm, Etkileşim yazısıyla yaşamın kaçınılmaz döngülerine ve akışına da referans verdi. Değişim, dönüşüm, etkileşim aynı zamanda Maher Holding’in 2023 yılı mottosu ve gelecek planlarının da habercisi.

Herkese açık, kontenjan sınırının olmadığı ücretsiz atölyeye Maher Holding bünyesinde ve Quick Tower binasında çalışanlar katıldığı gibi, sanat çevresinden gelenler de oldu. ‘Çocuk dostu’ olduğunu ve çocukların ebeveynleriyle birlikte katılabileceklerini duyurduğumuz atölyede, en yaratıcı baskıları çocuklar yaptı.

Malzemeler atölye tarafından temin edildi, katılımcıların bir kısmı yanlarında bez çanta getirerek bu yüzeylere de baskı yaptılar. Baskı işlemi sonunda katılımcılar evlerine Desen Halıçınarlı tarafından tasarlanmış orijinal bir baskı götürdüler. Bazı katılımcılar Desen’in oyduğu kalıbı kağıda basarken kendi yaratıcılıklarını da sürece dahil edince ortaya ilginç baskılar çıktı.

Abıyeva’nın QMAG Ağustos sayısı için kaleme aldığı yazıdan alınmıştır.

Desen Halıçınarlı Hakkında

Desen Halıçınarlı Portre

1983 doğumlu Desen Halıçınarlı, 2001 yılında İzmir İ. S. Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden, 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünden dereceyle mezun oldu ve Sabancı Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl MSGSÜ Resim yüksek lisans programına başladı. Yüksek öğrenimi boyunca resmin yanı sıra gravür ve fresk uygulama atölyelerinde eğitim gören sanatçı, 2009 yılında “resim sanatında kent imgesinin kullanımı” başlıklı teziyle mezun oldu.

2011-2022 yılları arasında Istanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde gravür atölyesinde baskı, mimarlık fakültesindeyse Temel Tasarım derslerini verdi. Haziran 2022’de Danimarka’da açılan yarışmayı kazandı ve 5 yıl boyunca sergilenecek mural (duvar resmi) projesini gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılan ve özel koleksiyonda işleri bulunan sanatçının, resim ve gravür başta olmak üzere muralleri, buluntu objelerle gerçekleştirdiği üç boyutlu çalışmaları vardır. Desen, 2013 yılından itibaren İstanbul’un önde gelen mekânlarının duvar tasarımlarını da gerçekleştirmiştir.

Atölyeden Kareler

Nergis Abıyeva ve Desen Halıçınarlı
Bez çanta üzerine yapılmış ağaç baskısı
Değişim dönüşüm etkileşim yazılı ağaç baskısı
Değişim dönüşüm etkileşim yazılı ve ağaç motifli resim
Değişim dönüşüm etkileşim yazılı ağaç baskısı
Desen Halıçınarlı katılımcılarla birlikte ağaç baskısı yaparken
Desen Halıçınarlı katılımcıların yaptığı ağaç baskısını incelerken
Değişim dönüşüm etkileşim yazılı ağaç baskısı

Fotoğrafçı: Murat Bakmaz

Diğer Atölyeler