HAKKIMIZDA
PROGRAM
quick-art-space.title
BASIN
ZİYARET

18 Aralık 2023

Yapıntı Doğa Sergi Konuşması

Quick Art Space, kamusal bir sergi konuşması düzenliyor. Konuşmacılar, Yapıntı Doğa sergisinden hareketle doğa tanımlarını ve ‘insan sonrası’ (post-human) sanat üretimlerini sergideki yapıtlara referansla değerlendirecek. Konuşma, açık masa formatında gerçekleşecek.

Yapıntı Doğa sergi konuşması tanıtım görseli

Paylaş

Konuşmacılar:

Yazar, çevirmen ve felsefeci Oğuz Karayemiş, 2023'te Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Kapitalist ekonomi mefhumunun Marksist bir bakış açısından yeniden inşası başlıklı teziyle doktora çalışmalarını tamamladı. Graham Harman'ın Nesne Yönelimli Ontoloji (Tellekt Yayınları, 2020) ile Sanat ve Nesneler (Ayrıntı Yayınları, 2022) ve William James'in Radikal Ampirizm Üzerine Denemeler (Heretik, 2022) kitaplarını Türkçeye kazandırdı. 2022-2023 eğitim öğrenim yılında İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Küratörlük, Galeri ve Müze Yönetimi ve Bitirme Projesi derslerini verdi. Oğuz ekoloji, yeni metafizik ve semiyotik gibi problem alanlarından hareketle sanat, politika ve ontoloji sahalarını kapsayan yazılar ve sergi katalog metinleri üretiyor. Moda Sahnesi be imalat-hane başta olmak üzere çeşitli kurumlara sanat/felsefe seminerleri veriyor. Çeşitli kitaplarda, sergi kataloglarında metinler kaleme alan Oğuz’un Art Unlimited dergisinde “Maddenin Halleri” başlıklı bir köşesi var.

Sanat tarihçisi, yazar ve küratör Uras Kızıl İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi programında doktora çalışmalarını sürdürüyor. Romantizm, 20. yüzyıl Batı sanatı, insan-sonrası ve yeni materyalizm alanlarında çalışan Uras 2023 yılında Freie Universität Berlin’de doktora araştırması için bulundu. Sanat tarihi lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ve Berlin Freie Universität’ta aldı. 2018’de İTÜ Sanat Tarihi bölümünden Romantizm’in 20. Yüzyıl Sanatına Etkileri başlıklı teziyle mezun oldu. Çeşitli kitaplarda, kataloglarda ve dergilerde metinler kaleme alan Uras, Kasa Galeri’de Yeni(den) Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu (2023), Mixer’de İmgelerin Yeni Grameri (2022), Summart’ta Gerçekte Olmayan Şeylerin Zihinsel Tahayyülleri (2022) sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Eseri Çözümlemeleri (2022), Kültür Üniversitesi’nde Sanatta Arşiv ve Dokümantasyon (2020) derslerini verdi. Selçuk Demirel’in YKY’den çıkan Bir Ağacın Altında (2021) kitabının sunuş metnini yazdı.

Sergi konuşması herkese açık ve ücretsiz. Sizi Quick Tower’ın lobisinde bekliyor olacağız.

Afiş Tasarımı: Suat Gürsözlü

Ziyaret Bilgileri: Sergi, 31 Aralık 2023'e kadar haftanın her günü 09.00 - 20.00 saatleri arasında gezilebilir.

Adres: İçerenköy, Umut Sk. No:10-12, 34752 Ataşehir/İstanbul.

Ulaşım: Quick Tower, D-100 karayolunun hemen bitişiğinde ve M4 Kadıköy-Kartal metro hattı üzerinde bulunuyor. M4 Kozyatağı metro durağına (3 numaralı çıkış) 5 dakika yürüme mesafesindedir. Ayrıca binanın hemen yanında İspark otoparkı mevcuttur.

Tarih ve Saat:

Diğer Etkinlikler